Hörneå bys hemsida www.becken.se
Artikel 21
August och Augusta Bergströms släktträff 2025
Den 27 juli Anno 2025 var Bygdegården bokad för stor släktträff. Det var en gren av släkten Bergström som träffades, med lång historia i byn. Gemensam anfader och moder var August och Augusta Bergström, födda 1864 respektive 1872. Ett steg längre tillbaka fanns den för fler Bergströmmare gemensamme "Anders Ersa". Än längre bakåt kan läsas i artikeln "Anders Rasmusson - 300 års tillbakablick".
Vi inleder denna artikel med en bild, varefter vi kommer fylla på med fler bilder och information om denna släktgren. Arrangörer hade på förhand tillfrågat Skribenten och Redaktör för Becken-Webben att fotografera. Skribentens farfars bror Algot Engström var fotograf och kanske - eller förhoppningsvis - har viss förmåga gått i arv.
Bild 1. Nutida släktingar till August och Augusta Bergström på trappen till Bygdegården i Hörneå.
I bygdegården spelades även levande musik med fiol och kontrabas, inspirerat av byns dåtida speleman och kompositör Erik Ersson (född 1799), även kallad ”Spel-Erik” och en anfader till släkten Bergström. Om honom finns en del berättat på Becken-Webben.
Bild 2. Ur artikeln om "Spel-Erik".
Således - denna artikel kommer stegvis utökas med bilder och text - detta på grund av Skribentens tidsbrist under sommarens arbete på gården. Välkommen åter.
Gunnar Engström, 2025-07-28
Har Du något att berätta? Maila Din berättelse eller artikel till redaktionen.
Besökare
Hörneå bys hemsida www.becken.se